Obesite Tedavisi

      1- İLAÇ TEDAVİSİ:

Obezite, tüm dünyada kabul görmüş bir parametre olan Vücut Kitle İndeksi (VKİ YADA BMI) ile ölçülür ve değerlendirilir. Obezitenin tek bir sebebi olmadığı için tek bir tedavisi de yoktur.

Obezitenin “ideal tedavisinde” obez bireyin üzerine düşen “yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarında doğru yönde değişiklikler yapması”, sağlıklı olmak, sağlıklı kalmak, sağlıklı yaşayabilmek için bu “davranış değişikliklerini” yeni yaşam tarzı olarak “içselleştirmesi/aklına yatırması” durumunda obesite tedavisi başarılı olacaktır.

Obesitenin ilaç tedavileri VKİ>30  olan hastalar ile  yada VKİ>27.5 olup beraberinde yandaş hastalığı olan ( Hipertansiyon, Diyabet, kolesterol yüksekliği,Uyku Apnesi, Polikistik Over Sendromu, Karaciğer Yağlanması) kişiler için uygundur. (Önerilmektedir)

Bugün piyasada, obezite tedavisinde kullanılmasına izin verilen/onay almış çok az ilaç bulunmaktadır: Avrupa'da obezite yönetiminde klinik kullanım için yalnızca 3 ilaç onay almıştırorlistat, liraglutide ve bupropion / naltreksonkombinasyonu.

2 -MİDE BOTOXU: Botulinum toksin A’ nın endoskopik yolla midenin belirli bölümlerine verilmesi işlemidir. Bu yöntemle midenin kasılmasını engellenir ve midenin boşalma sürecini uzatmak hedeflenir. Bu yöntem ile:

  1. Midenin boşalmasında gecikme
  2. Erken doygunluk hissi
  3. Gıda alımının azalması
  4. Açlık hormonu olan Ghrelin hormonunun azalması sağlanır.

Bu yöntem diyetle desteklenmediği sürece sonuç vermemektedir.

Diğer cerrahi girişimler gibi mide hacmini sınırlandırmadığı için ve davranış değişikliği kazandırmadığı için sadece mide botoxu ile kalıcı zayıflama mümkün olmamaktadır.

3- MİDE BALONU:

Mide balonu (gastrik balon) silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiş, şişirilmeden önce mideye yerleştirilip steril sıvı ile şişirilen obezite tedavilerinden birisidir. Uygulama cerrahi bir müdahale değildir ancak balon çeşidine göre bazı balonlar anestezi altında endoskopi ile yerleştirilip çıkartılır.

Mide balonu etki mekanizması ise midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi yaratması böylece her öğünde daha az gıda tüketimi ile hastanın kilo vermesini sağlamaktır.

Obeziteyi modern çağın yaygın hastalığı olarak değerlendirdiğimizde mide balonu uygulamaları aşırı kilo ve obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir, özellikle anestezi alması sakıncalı veya cerrahi işlem istemeyen bireyler tarafından tercih edilmektedir.