Kolonoskopi

Kolonoskopi, kalın barsağın tamamının ve gerektiğinde ince barsağın son kısmının yumuşak, bükülebilir, ucunda kamera bulunan bir aletle incelenmesidir. Kolonoskopinin yapılabilmesi için işlemden bir gün öncesi barsak boşaltıcı ilaçlarla barsak temizliği yapılması gerekmektedir.

Günümüz teknolojisinde bu işlem, hem kalın barsak hastalıklarının tanısında hem de tedavisinde en iyi yöntemdir.

Kalın barsak kanserlerine büyük ölçüde polip denilen küçük ve iyi huylu olan urların yol açtığı bilinmektedir. Ancak, bu  polipler zaman içinde kötü özellikler kazanabilmekte, yani kanserleşebilmektedirler. Kolonoskopi yardımı ile bunları çıkartmak ve hastayı kolon kanserinden kurtarmak mümkün olmaktadır. Kolonoskopi sayesinde, iltihabi barsak hastalığı  tanısı koymak, barsak kanamalarını durdurmak,  barsak darlıklarını genişletmek, hemoroidlere ve çatlaklara (anal fissür)  tedavi uygulamak da mümkün olmaktadır.  

Kliniğimizde kolonoskopi işlemi güvenli ve  temiz bir ortamda uyutularak yapılmaktadır. Hasta  hiçbir şekilde  ağrı duymaz ve işlemi hissetmez. İşlem sonrası günlük işlerine  dönebilir. Kolonoskopi uzman ellerde riski oldukça düşük bir işlemdir.

Kolonoskopi öncesi hasta eşlik eden hastalıklar açısından değerlendirilir, ilaçları ayarlanır. (Örneğin; kalp kapağı değiştirilmiş olan hastalarda antibiyotikler, kan sulandırıcı ilaçlar, anti-diyabetikler vs.). Bİilinen hastalıklarına ya da vücut yapısına göre bağırsak temizliği yapılır.

İşlem derin sedasyon (uyku) altında yapıldığı için hasta ağrı duymaz ve işlemde özel durumlar dışında genel anestezi uygulanması gerekmez.

Uyutmadan yapılırsa, ağrı hissedebilir. Çünkü bağırsakları görüntülemek için biz işlem sırasında kolona hava veriyoruz,  gaz sancısı olabilir. Ama biz uyutarak yaptığımız ve öncesinde ağrı kesici ilaç verdiğimiz için hasta hiç hissetmez. İşlemi hatırlamaz ve ağrı hissetmez.

Kolonoskopi'yi ne zaman kimler yaptırmalıdır?

 • Hiçbir şikayetiniz yoksa, eğer yaşınız 45’in üzerindeyse, kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; her  5 yılda bir kolonoskopi yaptırmalısınız.  Kolonoskopiyle poliplerin bulunup çıkarılması ile kalın bağırsak kanser gelişimi tamamen önlenebilmektedir.
 • Makattan kanaması olanlar (Hastalar genellikle basurum hemoroidim ve çatlağım var diye düşünerek oyalanır)
 • Dışkısında (gaita) gizli kan pozitif saptananlar
 • Birinci dereceden akrabalarında (anne, baba, kardeşlerde)   kolon kanseri ve polip öyküsü olan kişiler
 • Son 6 ay içinde bağırsak alışkanlığında Büyük abdest değişikliğinde olanlarda,
 • Müzmin ve sebebi bilinmeyen ishali olanlar
 • Şişkinlik, gaz, kabızlık sorunu olanlar
 • Nedeni açıklanamayan kilo kaybında
 • Tedavi ile geçmeyen ve nedeni bulunamayan karın ağrısı olanlarda
 • Menapoz sonrası kadınlarda demir eksikliği anemisi tesbit edilmesi durumunda
 • Erkeklerde demir eksikliği olması halinde her durumda 
 • İltihabi barsak hastalığı olan , Ülseratif kolit hastalığı olan hastalara da   takip amaçlı      Kolonoskopi yapılmalıdır.